História školy
Vincent v nás
- 19.05.2026 11:51
- 2. september 1991 je dátum, kedy Základná škola sv. Vincenta prvýkrát otvorila svoje brány po takmer 40-tich rokoch komunistickej totality. Školský rok 2022/2023 je teda tridsiatym prvým školským rokom našej školy, ktorá je jedinou cirkevnou základnou školou v Ružomberku. Sme na to právom hrdí. Znamená to pre nás nielen to, že vzdelávame a vychovávame deti v kresťanskom duchu, ale aj to, že my všetci: žiaci, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci, sa snažíme napredovať v rozvíjaní a uplatňovaní náboženských hodnôt a zásad v rámci vyučovacieho procesu i mimoškolských aktivít.
Naša základná škola má za sebou krásne výročie, ktorým sme si pripomenuli trvanie školy a jej cestu od otvorenia po páde komunistického režimu. Avšak blízka budúcnosť nám pripomína a otvára ďalšiu významnú pripomienku. Rok 2025 bude v cirkvi jubilejným rokom, rokom špeciálnych milostí. Pre našu školu to bude prekrásne 140. výročie odo dňa, kedy bola dievčenská ľudová škola odovzdaná vedeniu Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok. Presne 13. septembra 1885 školu posvätil a otvoril spišský biskup Juraj Čáska a 16. septembra sa začalo vyučovanie.
Základnú školu sv. Vincenta navštevuje približne 340 žiakov a tým sa venuje asi tridsiatka pedagógov, spolu s dvoma špeciálnymi pedagogičkami, pedagogickými asistentkami a školskou psychologičkou, pani vychovávateľky v ŠKD, vždy nápomocný pán školník a pani upratovačky. To všetko pod vnímavým a povzbudivým vedením pani riaditeľky s. Rity Miroslavy Murínovej a pána zástupcu Milana Sisku. Každý utorok sa stretávame na školskej sv. omši v Kaplnke sv. Emauzských učeníkov, počas ktorej sa nám pravidelne prihovára náš školský pán kaplán Florián Volf.
Vzdelanie a výchova u nás kráčajú ruka v ruke s budovaním zdravých a hodnotných vzájomných vzťahov, profesionálnych i osobných, ktoré sa zakladajú na vzájomnej dôvere a spolupráci medzi učiteľom, žiakom a rodičom. V decembri sa to významným spôsobom prejavilo na spoločnej predvianočnej akcii Vianočné mestečko, kde sme sa stretli pri nakupovaní ručne vyrobených výrobkov, pri dobrom čaji a punči, koláčoch aj perníkoch a pri nádherných koledách našich školských spevákov a hudobníkov i skupiny Kapucíni. Okrem toho každý rok bojujeme proti hladu pečením, balením a predajom perníkových srdiečok, pripravujeme listovú poštu i návštevu starších ľudí, pomáhame núdznym Misijným jarmokom, navštevujeme rôzne zaujímavé turistické miesta, cestujeme za rôznymi divadelnými predstaveniami i exkurziami, vzdelávame sa výmennými pobytmi v rámci projektu Erasmus+, aktivizujeme sa aj online prostredníctvom eTwinningu, čo nám významne pomáha v napredovaní v jazykových zručnostiach. Nemôžeme opomenúť ani úspechy našich skvelých žiakov v rôznych olympiádach a vedomostných, recitačných, športových, tvorivých i umeleckých súťažiach. V našich aktivitách nám veľmi pomáhajú vynovené špeciálne informatické učebne, anglická, nemecká i fyzikálna učebňa či krásny a podnetný výtvarný ateliér. Zapojili sme sa do programu Zelená škola, ktorým chceme pomôcť zlepšiť životné prostredie okolo nás. Veľmi prospešná je nám preto naša prekrásna školská záhrada, o ktorú sa všetci vzorne staráme a naplno ju využívame, doobeda na vzdelávanie, poobede na športové a relaxačné aktivity v každom ročnom období. Môžeme sa pochváliť školskou hymnou, text ktorej pochádza z pera nášho žiaka Matúša Urbana a ktorú zhudobnila s. Terézia. Už sme ju stihli aj profesionálne nahrať v hudobnom štúdiu.
Žiaci, ktorí majú záujem tráviť svoj voľný čas zmysluplne, si vždy vedia nájsť záujmový krúžok, ktorý ich naučí veľa o vesmíre a hviezdach, uvariť a upiecť niečo dobré, zatancovať si, zaspievať si aj zahrať na hudobných nástrojoch, zašportovať si, precestovať Slovensko, zájsť aj do zahraničia, vlastnoručne si niečo pekné vyrobiť či pripraviť školský časopis Vinič.
Veľmi sa tešíme, že sme súčasťou farskej rodiny a že sa v rámci spolupráce môžeme podieľať na vyzdobení nástenky vo farskom Kostole sv. Ondreja, účasťou na Ondrejskom jarmoku a na októbrovej modlitbe sv. ruženca, predstavením vianočnej Jasličkovej pobožnosti či dramatizovanej krížovej cesty. Aj škôlkari z Materskej školy sv. Lujzy sa vždy tešia z návštevy a divadielka našich žiakov, prechádzkou veľkými chodbami v našej škole i z návštevy u pani riaditeľky, ktorá má pre nich zakaždým sladkú odmenu za spev či milé slová. Rovnako majú radosť z majstra Slabiky, Hlásulky či bacila Omylu, ktorých do škôlky prinesie naša špeciálna pedagogička a ktorí pomáhajú detičkám trénovať jazykové schopnosti metódou Eľkonina.
Odmenou a zadosťučinením za našu spoločnú snahu a námahu je pre nás úžasné 1. miesto v rámci tohtoročného hodnotenia základných škôl ružomberského okresu, ktoré uskutočnil inštitút INEKO. Uvedomujeme si, že moderná škola, ktorá má udržať krok s dobou, sa musí neustále zlepšovať. Výsledky hodnotenia potvrdzujú, že sme škola s kvalitným vzdelávaním a dobrou kresťanskou výchovou a o túto kvalitu sa chceme aj naďalej usilovať a stále v nej rásť.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články