• SLOVINSKO - ERASMUS+

• 31.05.2022 10:11
      • GOOD BYE DAY
      • Piatok - posledný deň našej dobrodružnej výpravy sa niesol v duchu ochrany prírody a keďže je dnes Medzinárodný deň včiel a prezident celosvetového klubu včelárov je Slovinec (Peter Kozmus), vypočuli sme si prednášku o opeľovaní kvetov (POLLINATION). Zistili sme, že nielen včely opeľujú kvety, ale aj ďalšie malé zvieratká. Aby sme im pomohli, vyrobili sme domčeky pre hmyz. Úplne samy, úplne vlastnoručne, normálne sme použili kladivo a klince a dokonca sme čistili prírodné trubičky, ktorými sme domčeky naplnili, ešte jedna mriežka a nesieme si do školskej záhrady 4 hotely pre hmyz. (Tiež sa pýtam od rána, kto ich bude mať v kufri:-) Poslednou doobednou aktivitou bolo skúmanie vody z troch rôznych zdrojov. Úlohou detí bolo na chvíľu sa stať skutočnými biológmi, nabrať vodu do skúmavky, rôznymi spôsobmi testovania urobiť rozbor týchto vôd, zapísať si zistenia do tabuľky a napokon rozhodnúť, ktorá voda je najčistejšia. Zvládli sme to perfektne ako profesionáli. Hovorí sa, že to najlepšie je vždy nakoniec. Je to veľká pravda! Predstavte si, VYHRALI SME ŠPORTOVÉ HRY. MY SLOVENKY! O 2 body, ale dnes sme najlepšie baby v Lesične (súťažili sme v lukostreľbe, v hádzaní vortexovou raketkou, v skákaní vo vreci, v opitom čašníkovi, v prehadzovaní surovým vajíčkom a v preťahovaní lanom). Po skvelom úspechu sme sa osviežili vodou z praskajúcich balónikov, potom z pohárov, potom z fliaš, potom z hrnca... a viete kto prišiel na záver? DOBROVOĽNÝ HASIČSKÝ ZBOR! IBA KVÔLI NÁM! Okrem dúhy priniesol aj obrovskú a šialenú radosť a šťastie všetkým deťom na ihrisku. A veľa vody, samozrejme. No a už keď sme boli mokrí ako myši, prečo sa rovno neokúpať v potoku? A to nás ešte čakala večera s prekvapením. Bolo ním veeeeeľa pizze a spoločné stolovanie na vonkajšej terase s rozsvietenými žiarovkami dookola a s možnosťou vlastného výberu piesní na diskotéke. Rušili sme nočný kľud v Kozje až do ...:-) Ráno sme sa už zbalené a trochu unavené ešte naraňajkovali, poďakovali za skvelý čas, rozlúčili sa so všetkými a o 8.00 sme rovnakým školským autobusom vyrazili do Celje, odkiaľ sme o 9.17 odcestovali z nádherného Slovinska. Prestúpili sme vo Viedni, v Bratislave a o 19.37 sme sa radostne zvítali s našimi rodičmi a súrodencami na ružomberskej stanici. Aj keď sme prežili nádherný a na zážitky bohatý týždeň, boli sme rady, že sme späť. Všetky baby živé a zdravé. Ďakujeme za všetko.