• Noc s Andersenom

V piatok, 31. marca 2023 od 17.30 do 20.30 hod. sa uskutoční 18. ročník medzinárodného podujatia NOC S ANDERSENOM, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena (2. 4. 1805 – 4. 8. 1875).

V našej škole strávia najmenší žiaci opäť nezabudnuteľný večer plný čítania, zábavy, dobrodružstiev a súťaží. Zážitky im pomôžu nadobudnúť pozitívny vzťah k čítaniu, ku knihám a kultúrnemu a zmysluplnému tráveniu voľného času.

• Mníchovská dohoda

O nás bez nás. Takto bola pomenovaná Mníchovská dohoda, na ktorej rozhodli v septembri 1938 európske mocnosti o osude Československa. Žiaci deviateho ročníka si vyskúšali vžiť sa do roly jednotlivých mocností a predviedli, ako to asi mohlo na tejto konferencii vyzerať. Výsledkom bola zaujímavá a veľmi živá diskusia. I napriek výhradám však nakoniec dohodu podpísali a Hitlerovi tak v duchu politiky ústupkov vyhoveli.

• Ruža sv. Vincenta

Ruža sv. Vincenta sa počas pôstu vybrala na Ružomberskú kalváriu. Do modlitby krížovej cesty deti vložili úmysly za všetky deti na svete, za školu, rodičov a súrodencov a každý pridal aj svoj vlastný úmysel. Slnečné počasie ich sprevádzalo aj cestičkou do Hrabova, kde si urobili prestávku na teplý čaj. Ďakujeme za krásne strávený spoločný čas!

• Duchovná obnova vo Važci

„Milujeme svätú omšu“

Svätá omša a všetko, čo sa týka účasti na nej spred oltára i spoza neho sme si priblížili 16. februára počas duchovnej obnovy vo Važci. Naučili sme sa a uvedomili si veľa nového, pokecali sme si, zahrali sa, zatancovali, prijali Pána Ježiša v podobe chleba a vína, dobre sa najedli a zažili sme dobrodružnú cestu vlakom (vlastne dve cesty a vlastne dvoma vlakmi)... Úloha splnená do bodky :)

• Expert geniality show

Expert geniality show je názov 16. ročníka vedomostnej celoslovenskej súťaže, v ktorej sme tento rok objavili na našej škole až 10 TOP EXPERTOV. S týmto titulom sa môže pochváliť Ruben Roštek, Ondrej Šugár, Alexander Uličný, Teodor Martiška, Marek Urban, Jakub Škapec , Simon Gazda a najlepší výkon podali Matúš Kužela , Sára Uličná a Mário Nemček, ktorí boli odmenení aj vecnými cenami. Všetkým súťažiacim GRATULUJEME.

• Dejepisná olympiáda

Ďalšia hviezda na nebi úspešných - tentokrát je ňou Teodor Martiška z 9. A triedy, ktorý 8. februára statočne bojoval a vybojoval pre našu školu prekrásne 1. miesto v okresnom kole olympiády z dejepisu a postupuje do krajského kola, ktoré sa uskutoční v apríli. Olympiáda nebola jednoduchá, ale Teodor v nej preukázal svoj brilantný talent. Spolu s ním sa usilovne pokúšali o čo najvyššie skóre vo svojich kategóriach aj Ondrej Baláž a Mário Nemček z 8.B triedy, Matej Škapec a Ondrej Šugár zo 7.A triedy a Karol Veselovský s Dávidom Priesolom zo šiesteho ročníka. Spomedzi nich máme aj dvoch úspešných riešiteľov a sú nimi Mário Nemček a Matej Škapec. Srdečne blahoželáme víťazovi aj úspešným riešiteľom a povzbudzujeme mladších "olympionikov", aby nestrácali nádej do ďalších ročníkov olympiády.

• Červený Valentín

Ako všetci dobre viete, v utorok, 14. februára, bude Deň sv. Valentína. V tento deň si všetci zamilovaní prejavujú vzájomnú lásku výnimočným spôsobom. Existuje viacero legiend o tom, ako tento sviatok vznikol. Najznámejšia je práve kresťanská legenda, ktorá hovorí o tom, že sv. Valentín bol kňaz, ktorý pochádzal z mesta Terni na juhu dnešného talianskeho regiónu Umbria. Skutky, vďaka ktorým si naňho všetci zamilovaní na začiatku februára spomínajú, sa spájajú s vládou cisára Claudia II. Claudius bol známy svojou záľubou vo vojnových výpravách a odporom k rodinným vzťahom svojich legionárov. Zastával názor, že ženatý vojak starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju bojaschopnosť a obetavosť. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín tento zákaz ignoroval a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry. Keď to cisár Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest

• Podomová kaplnka Panny Márie Zázračnej medaily

Panna Mária vás sama bude navštevovať vo vašich vlastných príbytkoch, pretože si praje vniesť do vašich životov útechu, ktorú nám vždy ponúka. Ona si praje, aby sme si sadli blízko k nej a rozprávali sa s ňou, ako to robila aj sv. Katarína..“ (zo slov pri požehnávaní kaplnky)

Žiaci a priatelia našej školy dostali veľkú Božiu milosť. Členovia ZMM so sestričkou z rehole sv. Vincenta nám priniesli požehnanú Podomovú kaplnku Panny Márie Zázračnej medaily. Zároveň nás oboznámili o Združení Zázračnej medaily a o zjaveniach Panny Márie Kataríne Labouré, pri ktorých nám darovala Zázračnú medailu. Povzbudili nás zázraky, ktoré sa udiali vďaka modlitbám a viere ľudí počas putovania kaplnky v rodinách.