Vďaka projektu Erasmus+ som počas týchtoprázdnin mala možnosť venovať sa zdokonaľovaniu svojich jazykových aj pedagogických schopností.Absolvovala somdvojtýždňový kurzdramatickej výchovy v starobylom mestečku Southampton vo Veľkej Británii.
Southampton je významný prístav na juhu Anglicka, pri Lamanšskom prielive, pýšiaci sa bohatou históriou. Z tohtomesta dňa 10.aprílav roku 1912 vyplával na svoju prvú a zároveň aj poslednú plavbu luxusný parník Titanic. Dávnu slávu pripomínajú mestské hradby aj Bargate, ktorá bola pôvodne vstupnou bránou do mesta a v súčasnosti je jednýmz jeho symbolov. Historická časť mesta je veľmi vkusne prepojená s modernou architektúrou kultúrnych, obchodných a relaxačných centier. Southampton je nazývaný aj zeleným mestom. V jeho dynamicky rozvíjajúcej sa centrálnej časti sú nádherné rozsiahle parky, slúžiace na odpočinok odmestského zhonu. Neďaleko za hranicami mesta leží Národný park New Forest. Vďaka známej Southampton Solent University je v súčasnosti Southampton multikultúrne univerzitné mesto plné študentov z celého sveta.
Projekt Erasmus+ mi umožnil spoznať nielen toto romantické mesto, ale aj mnohé ďalšie. Navštívili sme hlavné mesto Londýn, historické mestečká Salisbury, Winchester a Chichester s ich kultúrnymi pamiatkami a prekrásnymi katedrálami. K nezabudnuteľným zážitkom patrí návštevadivadelného predstavenia Trojkráľový večer v Globe Theatre, ktorého autorom je najznámejší anglický dramatik a básnik William Shakespeare. Očarení sme boli aj magickým komplexom kamenných kruhov a najstaršímislnečnými hodinami - Stonehenge.
Hlavným cieľom mojej cesty však bolo absolvovanie kurzu dramatickej výchovy pre učiteľov.Účasťna tomto kurze bola pre mňa aj moju prácu veľkým prínosom. Okrem toho, že som mala možnosť poznať kultúru a život danej krajiny, stretnúť zaujímavých ľudí a vymeniť si skúsenosti s učiteľmi z rôznych štátov Európy, osvojila som sinetradičné a kreatívne spôsoby vyučovania s prvkami dramatizácie. Vyskúšali sme si tvorivé aktivity, pri ktorých sme si prostredníctvom zážitkového učenia odskúšali pozíciu žiakov vo vyučovacom procese. Praktické činnosti nám umožnili pochopiť zmysel hry a dramatizácie vo vyučovaní, predovšetkým pri rozvoji aktivity, empatie, ale aj sociálnych zručností žiakov. Zaujímavé bolo pracovať v autentickom prostredí dramatických centier. Mali sme možnosť priamo v školách sledovať hodiny dramatickej výchovy a diskutovať s lektormi o ich skúsenostiach. Príjemným zážitkom bolo prepojenie teórie s návštevou divadelných predstavení. Svojimi výkonmi nás prekvapili nielen profesionálni herci, ale aj žiaci.
Tieto všetky skúsenosti ma viedli k posilneniu pedagogického prístupu vzdelávania prostredníctvom drámy a hry v praxi u mojich žiakov. Nadobudnuté poznatky sasnažím čo najviac aplikovať do vyučovania, pretože dieťa a hra tvoria jeden celok. S potešením sledujem ako sa aj slabší a nesmelí žiaci zapájajú do spoločných aktivít a vnímajú proces učenia sa ako hru. Učenie prostredníctvom hry a dramatizácieje pre mojich žiakov motivujúce, prirodzene prepojené so životom. Rozvíja všetky zmysly, dáva šancu prejaviť sa každému žiakovi. Pozitívne ovplyvňuje sociálnu klímu a vzťahy v triede. Vyučovanie prostredníctvom hry a dramatizácie plní základný cieľ vzdelávania - buduje u detí pozitívny vzťah ku škole a k získavaniu vedomostí.
Absolvovanie tohto projektu bolo pre mňa veľmi pozitívnou skúsenosťou a som vďačná za to, že vzdelávacia agentúra Cambridge Study umožňuje študijné pobyty takéhoto charakteru. Doporučila by som ich každému učiteľovi, ktorý má záujem sa profesionálne rozvíjať v autentickom prostredí a obohacovať vyučovanie o skúsenosti získané za hranicami našej krajiny.