Koncoročný výlet 5.A a 7.A v Liptovskom Mikuláši. Navštívili sme Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, prešli sa mestom, doplnili sily v McDonalde a pokračovali prespávačkou v našej škole. Bolo nám SUPER...
Novinky
Mladí slovenskí hvezdári v akcii
V utorok 13. júna sa v priestoroch Hvezdárne a planetária v Prešove uskutočnilo CELOSLOVENSKÉ KOLO astronomickej súťaže Čo vieš o hviezdach. Našu školu reprezentovali ELIÁŠ KENDERA a DÁVID KLINEC.
Po tuhom boji sa ELIÁŠ KENDERA umiestnil na konečnom 5. mieste, pričom mu k medailovej pozícii chýbal jediný bodík. DÁVID KLINEC obsadil 16. priečku, stal sa však tiež úspešným riešiteľom.
GRATULUJEME a ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy. Sme na vás hrdí!!!
Naše dievčatá vyhrali majstrovstvá Slovenska
Koncoročný výlet šiestakov
Dňa 7.6.2023 sa žiaci 6. ročníka (6.A, 6.B) zúčastnili školského výletu. Najprv naše kroky smerovali do malej dediny Podwilk, kde sme navštívili Kostol sv.Martina. Kostol v Podwilku je prvý murovaný chrám na poľskej Orave. Stojí na mieste predchádzajúceho dreveného kostola, ktorý sa, bohužiaľ, do dnešného dňa nezachoval. Mali sme šťastie a pred kostolom sme stretli pastora, ktorý nám otvoril kostol a mohli sme ho vidieť aj zvnútra. Krátko a stručne nám porozprával o histórii. Prešli sme aj okolie kostola a v záhrade sme našli krásnu sochu sv. Rity (patrónku nemožného)
Odtiaľ sme sa presunuli do Rabka-zdroj, kde sme sa navštívili Rabkoland-miesto pestrofarebných kolotočov, rozprávkových postavičiek a milých maskotov. Ide o kombináciu zážitku s moderným pohľadom na dobrú zábavu. Žiaci si deň naplno užili.
Celoslovenské kolo olympiády z GEO
Posledný májový víkend sa v Tatranskej Lomnici stretli najlepší geografi Slovenska v kategórii žiakov 8. a 9. ročníka, aby si zmerali sily v najvyššom – celoslovenskom kole Geografickej olympiády. Naša škola, ako jediná zo Slovenska, mala dvojnásobné zastúpenie - reprezentovali nás TEODOR MARTIŠKA a MÁRIO NEMČEK. Po tuhom boji, a minimálnych bodových rozdieloch, skončil lepšie Teo, ktorý obsadil 7. miesto. Obidva napokon skončili ako úspešní riešitelia.
Majstrovstvá Slovenska v basketbale
Uplynulý víkend 2.- 4. 6. 2023 sa 3 žiačky našej školy Laura Gorečková 7B, Veronika Nemčeková 7A a Sofia Rudzíková 5B zúčastnili majstrovstiev Slovenska v BASKETBALE.
Ružomberské mládežnícke basketbalistky MBK Ružomberok nás na majstrovstvách Slovenska reprezentovali mimoriadne úspešne a obsadili krásne druhé miesto, vďaka čomu boli dekorované striebornými medailami.
K úžasným výsledkom a skvelej reprezentácii našej školy a mesta úprimne blahoželáme!
Regiochem
Naši chlapci sa v regionálnej súťaži zameranej na chémiu, úspešným absolvovaním náročných kôl, prebojovali do finále. 5 finalistov súťažilo o hodnotené ceny a družstvo v zložení Miroslav Dauda, Šimon Suchoň, Mário Nemček a Ondrej Baláž tesne minuli stupeň víťazov a obsadili krásne 2. miesto. Celkovo sa do tejto zaujímavej súťaže zapojilo 5 našich tímov a hoci sa všetci do finále nedostali, úspešne zvládli úlohy 1.a 2. kola a umiestnili sa v prvej polovici výsledkovej listiny.
Všetkým súťažiacim gratulujeme a chlapcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Nám. A. Hlinku bude uzatvorené aj v pondelok 5.6.2023
Dobrý deň všetkým.
Oznamujem Vám, že po dohode s vedením mesta, budeme dňa 5.6.2023 realizovať obnovu vodorovného dopravného značenia na nám. A. Hlinku. Chceme využiť to, že po jarmoku tam nebudú zaparkované motorové vozidlá, cesty a parkovacie miesta budú voľné a pozametané. Máme prísľub od spoločnosti SATES, ktorá dopravné značenie realizuje, že toto všetko prebehne v čase od 6,00 do 12,00. Samozrejme toto platí v prípade priaznivých poveternostných podmienok. Prosím Vás všetkých, aby ste neparkovali svoje vozidlá ani v tomto období na námestí a ani za mestským úradom.
Ďakujem za pochopenie.
S pozdravom
Ing. Juraj Hrnčiar
Mestský úrad Ružomberok
Oddelenie technickej správy
vedúci oddelenia
Matematický klokan
Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do medzinárodnej súťaže MATEMATICKÝ KLOKAN. Úlohy boli zamerané na logické myslenie žiakov a aplikáciu matematiky v bežnom živote. Súťažilo 32 detí z našej školy v konkurencii s viac ako 70 000 žiakmi z celého Slovenska. Dvaja žiaci dosiahli mimoriadny úspech, napísali test na plný počet bodov a získali 100%. V kategórii Klokanko 3 to bola žiačka 3.A triedy Adelka Trnovská a v kategórii Benjamín 8 žiak 8.B triedy Mário Nemček. Všetkým súťažiacim, špeciálne tým úspešným, srdečne gratulujeme!
Exkurzia v Múzeu obetí komunizmu
Po roku sa opäť žiaci deviateho ročníka zúčastnili exkurzie v Múzeu obetí komunizmu v Košiciach. Toto múzeum je jediné svojho druhu na Slovensku a interaktívnou formou sprostredkúva návštevníkom chronologický pohľad na etapu dejín, ktorej svedkov máme ešte žijúcich. Cez pútavý výklad, panely s informáciami, krátke filmy, neustále bežiacu prezentáciu mien obetí komunizmu mali žiaci možnosť nahliadnuť do doby, ktorá poznačila životy ich rodičov, starých, či prastarých rodičov. V samizdatovej knižnici si vyskúšali tvorbu samizdatu a na interaktívnej mape Slovenska mohli vyhľadať meno príbuzného a dozvedieť sa, či sa tiež nestal obeťou neslobodného režimu. Veríme, že aj vďaka tomuto unikátnemu múzeu si budeme hlbšie uvedomovať hodnotu slobody, ktorú žijeme.
Žurnalistický krúžok v televíznom štúdiu
Po exkurzii v Ružomberskom hlase viedli kroky nádejných žurnalistov z našej školy na Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Peter Kravčák, PhD. nás privítal v jej televíznom štúdiu. Na chvíľu sme si odskočili od písania a prípravy nového školského časopisu Vinič a stali sme sa televíznymi redaktormi. Profesionálna kamera, mikrofón v ruke a pokyny školiteľa nám roztriasli ruky, nohy, hlasy a poriadne preverili našu odvahu, vedomosti, rýchlosť myslenia, jazykový prejav i spontánnosť a improvizáciu. Mnohí sme vyšli zo svojich komfortných ulít a fakt sme sa prekonávali. Odteraz budeme sledovať televízne správy z nového uhla pohľadu. Veľmi pekne ďakujeme.
(Š)PIZZA DAY
Na konci 4. lekcie s názvom FOOD si naši šiestaci konečne poutierali slinky, ktoré sa im celé týždne hodinu čo hodinu zbierali a rozhodli sa, že strávia vyučovanie v školskej kuchynke, aby si sami pripravili niečo pod zub. Boli sladko-slano kreatívni a veru, pochutnali si kráľovsky:) Baví nás jesť po anglicky:)
Olympiáda z GEO a astronomická súťaž
Posledný aprílový týždeň sa uskutočnili KRAJSKÉ KOLÁ GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDY a astronomickej súťaže Čo vieš o hviezdach. Našu školu na nich úspešne reprezentovalo 8 žiakov.
V súťaži Čo vieš o hviezdach sa v mladšej kategórii sme obsadili 2. a 3. miesto a POSTÚPILI DO CELOSLOVENSKÉHO kola!!!! Druhú priečku obsadil ELIÁŠ KENDERA a tretiu DÁVID KLINEC. Naši ďalší reprezentanti, Alexander ULIČNÝ v 1. kategórii a Sofia GAZDOVÁ, Adela SLANICAYOVÁ aj Stela FRIČOVÁ v 2. kategórii, sa stali ÚSPEŠNÝMI RIEŠITEĽMI.
V krajskom kole Geografickej olympiády sme mali dvojnásobné zastúpenie v kategórii E, ktorá je určená pre žiakov 8. a 9. ročníka. Naši žiaci TEODOR MARTIŠKA a MÁRIO NEMČEK zopakovali svoje umiestnenie z okresného kola. TEO ZVÍŤAZIL a MÁRIO obsadil 2. MIESTO! Obidvaja taktiež POSTÚPILI DO CELOSLOVENSKÉHO kola!
GRATULUJEME!!!
Slávik Slovenska
Gratulujeme Lívii Hadačovej k 3. miestu v III. kategórii v speve ľudových piesní Slávik Slovenska 2023.
V okresnej súťaží nás reprezentovali aj Agátka Gejdošová a Ninka Gerbová.
Na akordeóne ich doprevádzala pani učiteľka Vladimíra Šajtrochová.
Škola v prírode
5. Kultúrno - umelecký deň
- Požehnaný a rozlúčkový deň bol naplnený vďakou. Horský hotel Belez nás na prvý pohľad očaril a presvedčil o správnosti našej voľby. „Na Orave dobre, na Orave zdravo“ – je pravdivý výrok v známej piesni. Zažili sme to na vlastnej koži.
- Posledný vyučovací blok, hry, aktivita – izba baví izbu, šantenie na lúke, balenie kufrov, to všetko bolo vyjadrením našej radosti a šťastia.
- Skvelý šofér autobusovej dopravy DAK nám zabezpečoval odvoz domov. Posledným bodom programu bol rozprávkový barokový kaštieľ Kubínyi. Zrekonštruovaná budova historického kaštieľa a reštaurácia Amalia, ktorá vznikla po kompletnej obnove bývalých stajní v nás vzbudil zaslúžený obdiv. Zážitok ešte umocnil anglický park so starostlivo upraveným trávnikom. Poloha kaštieľa nám ponúkla výhľad na Kubínsku hoľu, Vyšnokubínske skalky a majestátny Veľký Choč.
- Škola v prírode napriek bláznivému aprílovému počasiu /dážď, sneh, slnko, teplo, vietor/ prebehla podľa plánu. Ciele boli splnené. Žiaci si upevnili priateľské vzťahy, utužili sa kolektívy tried. Pobytom v prírode si posilnili fyzickú zdatnosť a upevnili si enviromentálny vzťah k prírode. Nadobudli si aj dôležité skúsenosti získané samostatnosťou, sebadisciplínou a životom v spoločenstve kamarátov.
Škola v prírode
4. Literárny deň
- Svieže ráno nás zlákalo na rannú rozcvičku. Horský vzduch a pohyb nás dobre občerstvil. V následnom vyučovacom bloku prevládal slovenský jazyk a literatúra.
- Autobus MAD nás prepravil do centra Dolného Kubína. Cestu sme si spríjemnili spevom detských kresťanských piesní, čím sme potešili spolucestujúcich. Navštívili sme historický cintorín, na ktorom je pochovaných 29 významných osobností – rodákov z Oravy. Naším cieľom bol hrob P. O. Hviezdoslava a Janka Matušku. Cestou na Hviezdoslavovo námestie to bola zastávka v kostole sv. Kataríny Alexandrijskej, kde sa zohrialo naše srdiečko Ježišovou láskou.
- V historickej budove Čaplovičovej knižnice nás očakával historik, ktorý nám veľmi pútavo priblížil život a dielo jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov a spisovateľov, Pavla Országha Hviezdoslava. Previedol nás priestormi múzea, v ktorých sme okrem textového a obrazového materiálu videli originálne osobné pamiatky z Hviezdoslavovej pozostalosti – autenticky zariadenú pracovňu a časť salónu s množstvom predmetov osobnej potreby.
- S expozíciou Čaplovičovej knižnice nás zoznámila skúsená pedagogička. Zaujal nás unikátny knižný fond vzdelanca a horlivého zberateľa kníh Vavrinca Čaploviča z Jasenovej. Videli sme zaujímavé ukážky zo zbierky prvotlačí - najstarších tlačených diel a historických rukopisov zo 14. – 19. st. či starých máp zo 17. – 20. st. V tvorivej dielničke nám nechýbala kreativita pri výrobe písacieho brka.
- Ďalší program tvoril: nákup drobných suvenírov, prehliadka areálu s prekrásnymi pávmi, prechod cez kolonádový most, hry v detskom parku a návrat do chaty. Náš deň vyvrcholil slávnostnou sv. omšou s chválovými piesňami.
Škola v prírode
3. Telovýchovno-matematický deň
Čím nás obohatil tretí deň?
- Ďalší fascinujúci deň bol motivovaný pohľadom na Kubínsku hoľu, ktorá spoločne so susedným vrcholom Minčolom kraľuje Oravskej Magure. Najskôr nás však čakal tvorivý dopoludňajší vyučovací blok zameraný na matematiku a rôzne iné aktivity.
- Po chutnom obede a príjemnom odpočinku mali priestor športové hry. Nechýbal nám zápalistý duch pri súťažiach s loptami, kruhmi a rôznymi športovými pomôckami. Zahrali sme sa na animátorov a navzájom si pripravovali prekážkové dráhy. Chlapci boli neprekonateľní v obľúbenom futbale.
- Absolvovali sme aj turistický výstup k atraktívnym lyžiarskym vlekom. Cestou sme zisťovali matematické údaje o nadmorskej výške a porovnávali vrchy. Kubínska hoľa je plná prírodných krás, ponúka pestré potulky lesom i lúkami. Z vrcholových častí sa nám naskytovali krásne výhľady na očarujúcu oravskú krajinu a okolité pohoria - Chočské vrchy, Oravské a Kysucké Beskydy, Malú aj Veľkú Fatru, Vysoké, Západné i Nízke Tatry.
- Deň plný pohybu sme ukončili obetou svätej omše, v ktorej sme ďakovali za Božiu prírodu a lásku Nebeského Otca.
Škola v prírode
2. Vlastivedný deň
Čím nás obohatil druhý deň?
- S radosťou sme začali vlastivedný deň venovaný poznávaniu regiónu Orava. Bol naplnený emotívnym dobrodružným poznávaním a plný dojmov z oravskej krajiny. Po výdatných raňajkách a vyučovaní sme sa regionálnym vláčikom dopravili do jazdeckého areálu Húšť, ktorý sa nachádza v priestoroch Agrodružstva Dlhá. Zaoberá sa chovom, výcvikom koní a agroturistikou. V jazdiarni sme si zajazdili na ich koníkoch pod vedením skúsených trénerov. Boli to nezabudnuteľné chvíle v sedle koňa.
- Nasledovala zastávka v Oravskom Podzámku, kde sa nachádza slávny Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava ako „orlie hniezdo“. Priamo pod hradom sa nachádza Múzeum šľachtických kočiarov, ktoré je jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku. V múzeu nás nadchlo 21 exkluzívnych exponátov v pôvodnom stave. Nechali sme sa unášať čarom minulého storočia, keď sa po našich cestách preháňali elegantné Mylordy pre pánov a Viktórie pre dámy. Nechýbali ani poľovnícke kočiare a pohodlné sane na zasnežené zimy.
- Horská chata ako náš nový domov nás vítala vôňou teplej večere. Za dar vykúpenia a všetky dobrodenia dňa sme chválili Pána Ježiša pri svätej omši.