Praktické cvičenie so žiakmi 7. A
Na sviatok patróna našej triedy, sv. Františka z Assisi, patróna ekológov a ochrancov životného prostredia, sme počas praktickej hodiny spoznali stavbu vtáčieho pera aj to, aké nebezpečné sú ropné havárie pre morské vtáky.
Na hodinu sme sa pripravili „zbieraním“ vtáčieho peria v našom blízkom okolí.
Najskôr sme pomocou lupy a mikroskopu skúmali jeho stavbu. Žiaci mali možnosť zopakovať si svoje zručnosti pri nastavení mikroskopu aj pri kreslení detailov usporiadania perútok a lúčov v zástavici pera. Potom sme pokračovali čítaním odborného textu, v ktorom nám autori opísali, ako dokonale bolo vtáčie pero stvorené na lietanie.
Súbežne s prácou na týchto úlohách sme sa pustili do prípravy pokusu. Do dvoch pohárov sme si pripravili vzorky „morskej vody“. Jedna z nich bola znečistená kakaovým olejom, čo predstavovalo ropnú škvrnu. Druhá vzorka bola čistá.
Do obidvoch pohárov sme vložili perie – ocitli sme sa tak v situácii, kedy vták pristane na morskej hladine a „namočí“ si perie. V čistej vode sa pierko síce namočilo, ale po malej úprave a osušení (čo si robia vtáky zobákom a „šuchorením“ peria) zostalo neporušené. V olejovej škvrne sa časti zástavice zlepili a nepomohlo ani jeho mechanické čistenie v čistej vzorke. Olejové pero sme sa snažili vyčistiť aj sladkou vodou, no stopy po oleji zostávali naďalej. Takto sme mohli priamo dokázať, ako je pre morské vtáky životu nebezpečné pristáť na znečistenej hladine. Častokrát sa totiž stáva, že odtiaľ nie sú schopné odletieť a umierajú. Presvedčili sme sa, že činnosť človeka má na prírodu taký vplyv, že si to ani nevieme poriadne uvedomiť.
Nech nám je sv. František vzorom, aký vzťah máme s prírode budovať!
Fotogaléria