Objaviteľská cesta pokračuje... tentoraz v podobe zážitkovej exkurzie ku včelám v obci Lúčky. Pod vedením skúseného včelára z občianskeho združenia Slnkotvor sme odhaľovali tajomstvá včelieho spoločenstva. Nápomocný nám bol Včelársky náučný chodník s odborným výkladom.
Čo všetko sme sa dozvedeli? O histórii včelárstva: o tisíc ročnej tradícii včelárstva na území Slovenska... O včelách: odkiaľ sa včela medonosná dostala k nám, k čomu slúžia včely, o anatómii včely, o vývoji a úlohách včelej matky, trúdov a robotníc, ako sa dorozumievajú včely a iné zaujímavosti zo života včiel... O produktoch včely medonosnej: včeľom mede, peli, propolise, materskej kašičke, vosku a včeľom jede a o ich vzniku a použití.
V tesnej blízkosti chodníka sa nachádza včelín – ekoučebňa v prírode a včelie úle. Ujo včelár nám predviedol ukážku stavby včelieho úľa, popis základného včelárskeho náradia, ukážku včiel v sklenenom úli a praktickú prácu so včelami vo včelnici. Všetko sme absolvovali v ochranných oblekoch – bol to skvelý zážitok. Aspoň na malú chvíľu sme sa preniesli do včelieho úľa s cieľom pozorovať život tých malinkých tvorov, ktorých usilovnosť sa ničomu nevyrovná. Dosvedčujú to ich výborné produkty a ochutnávka miestneho včelieho medu.
Zaujala nás aj prekrásna obec Lúčky pod južnými svahmi Chočských vrchov, ktorá pozostáva z dvoch častí – dolná je pôvodná obec, horná sú kúpele. Krásny vzhľad kúpeľného areálu umocnil Lúčanský vodopád. Je to špecifický vodopád vytvorený potokom Teplianka s výškou 12 m. Z jej vôd sa aj tvorí nový kameň – penovec. Intenzívna tvorba penovca rozdeľuje územie s pretekajúcou vodou na stupne, ktoré narastajú v smere toku a vytvárajú kaskády... Nádherné a vznešené sú tvoje diela, Pane. (Ž 111).
Fotogaléria