26. 10. 2021 sme v rámci I. ročníka Medzinárodného multižánrového festivalu AKADEMICKÝ RUŽOMBEROK, vďaka spolupráci s Katolíckou univerzitou v Ružomberku, privítali spisovateľku Gabrielu Futovú. Počas besedy, ktorej sa zúčastnili naši siedmaci nám porozprávala o svojom súkromnom živote, o tom, aké je to byť spisovateľkou na voľnej nohe, čo je v jej knihách pre deti skutočné a čo vymyslené... S radosťou prijala našu prosbu o prečítanie úryvku z knihy Poškoláci, ktorý je súčasťou Literárnej výchovy pre 7. ročník. S úsmevom odpovedala na naše zvedavé otázky a ochotne sa podpísala do kníh, ktoré si deti priniesli so sebou alebo kúpili priamo počas besedy. Zažili sme veľmi príjemné stretnutie a tešili sme sa všetci. Malí aj veľkí.
Novinky
VYV U TRETIAKOV
Výtvarná výchova vychádza zo spontánneho detského prejavu. Žiaci prostredníctvom výtvarných činností spoznávajú vyjadrovacie prostriedky plastiky. V 3.A sme tvorili reliéf z plastelíny. Spoznávali sme postupy pri technike modelovania. Vytvorili zaujímavé práce stvárnením tváre z ríše zvierat.
MESIAC ÚCTY K STARŠÍM
LITERÁRNA EXKURZIA V DOLNOM KUBÍNE
Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.
Exkurzia ako vyučovacia forma je pre žiakov tým správnym prepojením medzi teóriou a praxou. Žiaci 8. a 9. ročníka dnes strávili deň obohatený literárnymi zážitkami. Našou prvou zastávkou v Dolnom Kubíne bolo Oravské múzeum P.O.Hviezdoslava, kde sme sa bližšie zoznámili s jeho tvorbou a životom. Súčasťou tejto návštevy bol aj pobyt v suteréne múzea, kde sa nachádza jedna z najvzácnejších historických knižníc Slovenska – Čaplovičova knižnica a práve tu sme skúmali tajomstvá starých kníh. Tretia zaujímavá expozícia nás čakala vo Florinovom dome, kde sme videli pamätnú izbu tohto básnika, jeho tvorbu a ďalšie skutočnosti z jeho života. Poslednou zastávkou bola Oravská galéria s tradičným ľudovým výtvarným umením.
PIATACI V KNIŽNICI
Triedy 5.A, 5.B sa zoznámili s Mestskou knižnicou v Ružomberku. Pani knihovníčka nás pekne privítala, podala nám informácie o knižnici. Diskutovali sme o knihách. Každý žiak povedal o svojej obťúbenej knihe. Na záver si žiaci mohli vypožičať knihy na domáce čítanie. Tešíme sa na ďalšiu návštevu knižnice.
EXPERIENTIAL LEARNING - Zážitkové učenie na hodinách anglického jazyka
Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa. Ak na vlastnej koži zažijeme niečo zaujímavé, vytvorí nám to skutočné spomienky. Na dnešnej hodine anglického jazyka u piatakov sme sa chceli lepšie spoznať a zoznámiť. Urobili sme to formou zážitku. Vyrobili sme si na tvár masku, v ktorej sme sa predstavovali. „Getting to know each-other“ - zoznamovanie dopadlo úspešne, naučili sme sa odpovedať na otázky a z hodiny sme si všetci odniesli pekný zážitok.
ZBIERKA NA HOSPIC
Vážení rodičia,
v októbri - misijnom mesiaci - sa na našej škole uskutoční zbierka na jedno z vincentských diel - Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne. Bližšie info na https://www.hospictn.sk/.
Žiaci a zamestnanci školy môžu svoju podporu vyjadriť darovaním 1€ a vybrať si niečo z nasledovnej sladko - slanej ponuky (croissant, Horalka, Mila, Deva, tyčinky), ktorá môže byť zároveň aj desiatou.
Zo sumy 1€ je 70 centov príspevok na zbierku a 30 centov vlastná cena.
Sladko-slaná ponuka bude na predaj tento týždeň v piatok a budúci týždeň v pondelok, utorok a stredu v čase 7:15 - 7:40 a 9:25 - 9:40 na dolnej i hornej chodbe.
BESEDA SO ZNÁMYM SPISOVATEĹOM
"Úžasná on-line beseda s pánom Danielom Hevierom, ktorej sa zúčastnili žiaci 6.A triedy. Mali sme obrovský zážitok, pán Hevier nám s veľkou radosťou rozprával o tvorbe piesní, o tom, ako to chodí medzi textármi a hudobníkmi a tiež o tom, ako sa jeho psík dostal do knihy "
MISIJNÝ TÝŽDEŇ
Počas misijného týždňa sme sa modlili za jednotlivé kontinenty a zároveň sme svojím oblečením vyjadrili našu spolupatričnosť.
NASOBILKA PRE ŽIVOT
Na matematike postupne budujeme vzťah medzi matematikou a realitou. Násobilka nám bude potrebná v každodennom živote. Dnes sme sledovali súvislosť medzi sčítaním a násobením. Príklady na násobenie sme vytvárali ukladaním prvkov na štvorcovú sieť. Zatiaľ sme prvky postupne sčitovali, aby sme získali správny výsledok. Bol to zdĺhavý proces. Preto sa tešíme, keď budeme vedieť násobilku z hlavy.
DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE
Na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva sa žiaci 8.A a 9.B triedy, (okrem tých, čo majú výnimku z karantény), budú vzdelávať dištančne podľa rozvrhu od štvrtku 14. októbra do 22. októbra 2021. Nástup do školy na prezenčnú výučbu je v pondelok 25. októbra 2021.
Prípadné zmeny Vám budú oznámené elektronicky.
AKO CHUTÍ ŠIESTAKOM BIOLÓGIA?
Zisťovali sme to na našich spoločných hodinách. Žiaci v rámci témy Rastliny našich záhrad priniesli do školy rôzne druhy zeleniny a ovocia. Podmienkou bolo, aby ich vypestovali vo svojich záhradách. Najprv sa všetci zúčastnili „praktickej skúšky“, založenej na poznávaní vybraných vzoriek. Následne sme sa so žiakmi 6. A presunuli do kuchynky, kde sme si pripravili chutné a zdravé šaláty. Takto sme ovocie a zeleninu spoznávali podľa chuti. Odvážnejší žiaci 6. B mali zasa možnosť identifikovať vybrané druhy len podľa čuchových a chuťových buniek. My ostatní, menej odvážni, sme pozorovali, ako sa pri ich konzumácii tvárili. Nakoniec sme všetci ochutnali len tie druhy, ktoré sme dobre poznali. V závere sme sa zhodli, že ovocie a zelenina by mala byť pravidelnou súčasťou nášho jedálnička, najmä preto, že sa takto príjemne môžeme „zásobiť“ potrebnými vitamínmi a prospešnými anorganickými látkami.
NEBOJÍM SA ZUBNÉHO LEKÁRA - online prednáška SKZL
V dňoch 11. a 12. októbra sa triedy 6.A a 8.A zúčastnili online prednášky Slovenskej komory zubných lekárov - Nebojím sa zubného lekára. V čase od 12:30 do 13:20 sa žiaci dozvedeli o stavbe zubov, látkach, ktoré ich poškodzujú a správnej ústnej a zubnej hygiene. Na záver prednášky bol ponúknutý bodovaný kvíz, ktorý sme vyplnili a odoslali. Desať tried s najvyšším skóre z celého Slovenska bude odmenených prípravkami na ošetrovanie zubov. Za cenné informácie ďakujeme a prajeme si spoločne zdravý úsmev.
RUŽENCOVÉ BRATSTVO
Modlíš sa rád ruženec?
Modlíš sa každý deň?
Chceš byť súčasťou ružencového bratstva?
Pridaj sa k nám!
Buď členom ruže sv. Vincenta!
Čo je to ružencové bratstvo?
Ružencové bratstvá sú skupiny veriacich, ktoré svojou činnosťou sledujú spoločný cieľ – šírenie dobra cez osobné sebaposväcovanie, cez prehlbovanie viery jednotlivých členov RB, cez prehlbovanie ich lásky k Bohu a k ľuďom okolo nich.
Ako sa stať členom ružencového bratstva?
Členom RB môže byť pokrstený katolík, ktorý má minimálne 9 rokov (výnimka je možná), ktorý sa slobodne rozhodne, že sa denne modlí jeden desiatok posvätného ruženca.
Člen Živého ruženca sa nemôže modliť desiatok namiesto iného člena (manžela, syna, dcéru…), ktorý sa sám modliť nechce.
Pri ruženci rozjíma nad tajomstvami ruženca, ktoré dostane na kartičke, tzv. ružencovom tajomstve. Tie sa vymieňajú každý mesiac.
Záväzky člena Živého ruženca:
Živý ruženec tvorí skupina dvadsiatich členov, tzv. ruža. Určený člen - horliteľ ruže - je zodpovedný za výmenu a rozdeľovanie tajomstiev. Tajomstvá sa vymieňajú každý mesiac. Člen Živého ruženca sa každý deň pomodlí jeden desiatok posvätného ruženca, ktorý je mu pridelený, za obrátenie hriešnikov, za živých i zosnulých členov Ružencového bratstva, rehoľu dominikánov a miestnu farnosť. K týmto úmyslom môže pridať aj ďalšie. Raz v mesiaci sa stretáva na spoločnej modlitbe ruženca s ostatnými členmi Živého ruženca, kde si vymenia ružencové tajomstvá.
Viac tu: https://saletinirozkvet.webnode.sk/spolocenstva/zivy-ruzenec/Ako vymieňať ružencové tajomstvá?
Ak si každý člen ruže plní svoj záväzok, v duchovnom zmysle sa takto denne stáva súčasťou celej modlitby ruženca s jej 20-timi tajomstvami. Aby sa však člen Živého ruženca nemodlil celý život len jedno tajomstvo a mal možnosť rozjímať aj o iných udalostiach Ježišovho života, na spoločnom mesačnom stretnutí členov Živého ruženca si členovia ruží tajomstvá vymieňajú.
Ako sa modlí ruženec?
Otčenáš;
10-krát Zdravas’ Mária s úvodnými tajomstvami;
Sláva Otcu.Kam sa mám prihlásiť?
U p. uč. Horáčkovej. Do jednej ruže potrebujeme 20 členov.
Prečo je dobré modliť sa ruženec?
Komu nestačí jeden desiatok denne, pozývame ho k modlitbe Pompejskej novény.
Novéna k Panne Márii z Pompejí je modlitba, ktorá si žiada trpezlivosť a veľa času. Trvá 54 dní a denne je potrebné pomodliť sa minimálne tri ružence (radostný, bolestný, slávnostný a môže sa pridať aj ruženec svetla). Šíreniu tejto modlitby sa venoval takmer päťdesiat rokov blahoslavený Bartolo Longo, ktorý sa síce narodil do zbožnej katolíckej rodiny, ale počas mladíckeho života ho zaujímal skôr antiklerikalizmus, ateizmus a najmä okultizmus. Jeho rodina sa modlila za jeho obrátenie a stalo sa. Bartolo Longo zažil vo svojom živote obrátenie, ale napriek tomu sa zmietal v zúfalstve, až začul vo svojom srdci slová: „Ten, kto šíri ruženec, bude zachránený!“
Túto novénu vrelo odporúčam, hlavne pri bezvýchodiskových situáciách.
Pripájam aj moje svedectvo
Asi pred rokom som sa modlila za kňazov v našej rodine. (Pompejskú novénu). Páčilo by sa mi, keby som mala synovca kňaza, mal by ma kto spovedať, modliť sa za mňa... Ale hovorím si, to je „hudba budúcnosti“, možno o pár rokov...
Približne po pol roku sa mi ozvali obidve sestry, že čakajú bábätká. Neviem, či som mala takú silnú vieru, aby som nezapochybovala o tom, že ide o ovocie modlitby. Dobre, povedala som si, možno to budú dievčatá, ale to nevadí, možno z nich budú rehoľné sestričky. O pár mesiacov, keď sa to už dalo zistiť pohlavie bábätok, ma sestry opäť potešili správou – obidve čakajú chlapcov....
No nie je náš Pán dobrý ?
p. uč. Horáčková
Raz som počula jeden príbeh o dievčatku, ktoré bolo na vozíku. Pri eucharistickej procesii povedalo živému Ježišovi prítomnému v Eucharistii:
„Pane Ježišu, ak ma neuzdravíš, poviem to tvojej mame!“
Nebojme sa aj my volať k našej a Ježišovej Mame!
ZÁPADNÉ TATRY
V sobotu 09.októbra sme využili krásne jesenné počasie na turistiku v Zuberci. Chceme pochváliť našich turistov, ktorí prešli 16 neľahkých kilometrov. Odmenou im boli nádherné výhľady na vodopád, jesennú prírodu, no najmä na Roháčske plesá v nadmorskej výške 1719 m.n.n
MIGRUJÚCE VTÁCTVO NA VN BEŠEŇOVÁ
V prvú októbrovú sobotu sme odštatovali tohtoročný turistický krúžok pri vodnej nádrži Bešeňová v Liptovských Vlachoch. V rámci Európskych dní vtáctva sme pod vedením skúsených ornitológov – Doc., RNDr. Michala Baláža, PhD. a jeho manželky RNDr. Márie Balážovej, PhD. mali jedinečnú možnosť vidieť, ako sa migrujúce vtáky odchytávajú do sietí a následne krúžkujú.
DIŠTANČNÉ VZDELÁVANIE 8.B
Na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva sa žiaci 8.B triedy, (okrem tých, čo majú výnimku z karantény), budú vzdelávať dištančne podľa rozvrhu od stredy - 6. októbra do štvrtku 14. októbra 2021. Nástup do školy na prezenčnú výučbu je v piatok 15. októbra 2021.
Prípadné zmeny Vám budú oznámené elektronicky.
POPLATKY V ŠKD
Usmernenie k príspevku za ŠKD
Vážení rodičia, s účinnosťou od 02.09.2021, vydala riaditeľka školy usmernenie k termínu a spôsobe úhrady príspevku zákonného zástupcu dieťaťa na čiastočnú úhradu nákladov na činnosť v školskom klube detí ŠKD v školskom roku 2021/2022:
- Výška mesačného príspevku na úhradu nákladov (ďalej poplatok) od 02.09.2021 je 14,00 €.
- Spôsob úhrady - úhrada sa od 02.09.2021 realizuje internetbankingom za dva mesiace dozadu, do 20. dňa kalendárneho mesiaca. Zákonný zástupca má možnosť realizovať platbu aj naraz za mesiace september až december a naraz za mesiace január až jún. Nedá sa zaplatiť za celý školský rok jednorázovo, pretože účtovná uzávierka je viazaná na kalendárny rok.
T. j. za mesiace :
september – október do 20.10. Variabilný symbol: 0910 vo výške poplatku 28 €
november – december do 20.12. Variabilný symbol:1112 vo výške poplatku 28 €
január – február do 20.02. Variabilný symbol: 0102 vo výške poplatku 28 €
marec-apríl do 20.04. Variabilný symbol: 0304 vo výške poplatku 28 €
máj- jún do 20.06. Variabilný symbol: 0506 vo výške poplatku 28 €
Číslo účtu na úhradu:
SK46 0200 0000 0045 0789 5251
Variabilný symbol: podľa rozpisu
Špecifický symbol: číslo oddelenia, ktoré navštevuje Vaše dieťa....1 alebo 2 alebo 3 alebo 4
Do poznámky pre prijímateľa: Meno a priezvisko dieťaťa, trieda
Špecifický symbol 1 – 1. oddelenie Mgr. Antónia Palušáková
Špecifický symbol 2 – 2. oddelenie Bc. Iveta Plávková
Špecifický symbol 3 – 3. oddelenie Mgr. Daniela Černinská
Špecifický symbol 4 – 4. oddelenie Bc. Ľubica Močáryová
Pokiaľ zákonný zástupca dieťaťa neuhradí stanovený príspevok do určeného dňa, bude na to upozornený. Ak napriek tomu neuhradí stanovený príspevok za pobyt dieťaťa v ŠKD a boli zabezpečené všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy o vyradení dieťaťa z ŠKD.
- Ukončenie dochádzky do ŠKD je možné na základe písomného odhlásenia. Zákonný zástupca požiada písomne školu o vrátenie preplatku iba za celé mesiace, počas ktorých žiak už nebude navštevovať školský klub detí. Škola vráti preplatok formou bezhotovostného vkladu na účet zákonného zástupcu. Pred odhlásením dieťaťa z ŠKD je potrebné mať uhradené poplatky za ŠKD. Ak rodič odhlási dieťa v priebehu mesiaca, príspevok za daný mesiac treba uhradiť. V prípade, že príspevky nebudú vyrovnané, dieťa nebude odhlásené a teda rodič bude musieť aj nasledujúce platby uhradiť.
- Riaditeľka môže rozhodnúť o znížení príspevku v ŠKD na 7,00 €, ak dieťa vynechá dochádzku do ŠKD na viac než 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, alebo ak zákonný zástupca dieťaťa predloží doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Nárok na zníženie príspevku trvá len počas doby, kedy trvajú podmienky, ktoré takúto zmenu odôvodňujú.
Individuálne dojednanie platby príspevku (pobyt v ŠKD iba v čase obeda) sa rieši s riaditeľkou školy.
Dovoľujeme si Vás požiadať, aby ste platby uhrádzali načas a predišli tak zbytočným upozorňovaniam. Ušetríte tak čas sebe i nám. Ďakujeme za pochopenie.
V Ružomberku, dňa 02.09.2021 Mgr. Miroslava Murínová
riaditeľka školy
ZMENA V POVINNOSTI NOSENIA RÚŠKA
Od pondelka 4. októbra nie sú povinné rúška pre žiakov základných škôl, a to v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, čiže v triede počas vyučovania.
Vyplýva to z vyhlášky 250 Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.
Nosenie rúšok je aj naďalej povinné v interiéri škôl mimo uzavretého kolektívu, teda napríklad na chodbe, v šatni či na toaletách…
ÚVZ však aj naďalej odporúča nosenie rúška a považuje ho za účinnú súčasť prevencie proti novému koronavírusu, ako aj ďalším respiračným ochoreniam.
„V prípade detí vo vyšších ročníkoch a v prípade účasti na hromadných podujatiach ostáva nosenie rúšok pre deti povinné,„ spresnil odbor komunikácie ÚVZ. „K úprave vo vyhláške sme pristúpili po dôkladnom medziodborovom zvážení dlhodobej záťaže najmenších detí, miery akceptácie rúšok zo strany detí, ako aj psychosociálneho dosahu na mladšie školopovinné deti,“ vysvetlil ÚVZ.