V jesennom období sme zrealizovali exkurziu v originálnom salaši Krajinka pri Ružomberku, v malebnom prostredí krásnej prírody Liptova. Salaš bol založený v roku 1983 a zachoval si svoj pôvodný ráz a rokmi osvedčené salašnícke tradície.
Žiaci 2. B sa stali súčasťou tejto jedinečnej atmosféry starých bačov a pastierov, pretože mohli zblízka vidieť chov oviec, vrátane ich kŕmenia a spracovania ovčieho mlieka tradičným ručným spôsobom. Vedúci salaša p. Erik Badánik poskytol deťom výklad o výrobe ovčieho syra bez použitia konzervačných látok, čo je v dnešnej dobe veľkou vzácnosťou. Salaš je jedinečný tým, že je všetko pod jednou strechou - od dojenia ovčieho mlieka až po výrobu syrov, korbáčikov a bryndze.
Pri príjemnom posedení na salaši deti mohli syrové výrobky ochutnať s domácim chlebíkom. Zažili tiež voňavú atmosféru pekárne. Uvideli, ako sa pečú domáce pagáče či sladké buchty zo surovín priamo z dvora salaša. Mohli si kúpiť zemiakový chlebík a kvalitný medík v rozprávkovej perníkovej chalúpke.
Deti so záujmom nahliadli do obydlia baču. Každý bača bol pyšný na svoju palicu, valašku a fujaru. Palica pomáhala pri pochôdzkach za ovcami, valaškou sa bránil proti vlkom a medveďom v horách. Na fujare vyhrával svoju túžbu, žiaľ i radosť zo života.
Liptov bol vždy významným strediskom slovenského syrárstva. Liptovská bryndza bola už v 18. storočí známa aj za hranicami Horného Uhorska. Bryndza patrí medzi mäkké syry a vyrába sa z plnotučného mlieka. V 18. a 19. storočí sa bryndza z Liptova plnila do drevených geliet, ktoré sa naložili na plte plaviace sa dolu Váhom až do Serede. Odtiaľ ju vozili labužníckym odberateľom aj do Viedne. Bryndza sa rýchlo stala veľmi obľúbeným syrovým produktom aj doma, v krajoch, kde ju vyrábali.
Prehliadku salaša dopĺňali voľne sa pohybujúce domáce zvieratá, výstava historických funkčných traktorov a detské hojdačky. V obchodíku deti zase lákali drevené suveníry: drevená geletka na bryndzu s logom salaša, črpák na žinčicu, tradičná valaška alebo ručne vyrobená vareška. Množstvo tradičných výrobkov je vďačným suvenírom a spomienkou pre každého návštevníka.
Ďakujeme p. Badánikovi za jeho srdečné privítanie, sprevádzanie a dopravu. Určite sa na salaš vrátime i so svojou rodinkou. Vďační žiaci 2.B